Aiz katra produkta ir tā autors. Tallinn FoodFair 2019
Aiz katra produkta ir cilvēks, tā autors – tieši šāda atziņa man ir pēc šīgada pārtikas un dzērienu nozares izstādes Igaunijā Tallinn FoodFair 2019. Savā uzrunā iepazīt ražotājus tiešajā komunikācijā aicinājis arī ilggadējs izstādes rīkotājs Tīts Sarvs (Tiit Sarv).
No 23. līdz 25.oktobrim Tallinā norisinājās vērienīga pārtikas un dzērienu nozares izstāde, vienuviet pulcējot igauņu un ārzemju ražotājus, tirgotājus, pakalpojumu sniedzējus, mediju pārstāvju un citus nozares profesionāļus. Jau otro gadu pēc kārtas vienā no izstādes hallēm lepni slejās arī Latvijas uzņēmumu kopstends, ko ar maizes, piena, zivs, gaļas, ogu un augļu produktiem, kā arī saldumiem pārstāvēja septiņi pašmāju ražotāji.
Apmeklējot Tallinn FoodFair, manu uzmanību īpaši pievērsa divi patiesi harizmātiski ražotāji no Igaunijas. Pirmais ir Kosmas (Koosma) ģimenes uzņēmums no Tallinas Karamelle Šokolaadipood, kas ražo īstus meistardarbus no šokolādes un ar savu stenda iekārtojumu pievērš manu uzmanību jau ne pirmo gadu – mega zefīru egle, konfekšu mozaīkas, šokolādes puzles, šokolādes desas luņķi, šokolādes pupiņu dārgumu lāde utt. Izstādē man bija iespēja iepazīt gan pašu šokolādes tēvu Vello Kosmu (Vello Koosma), kas 2000.gadā dibināja Karamelle Šokolaadipood, gan viņa dēlus Kasparu un Kristjanu, kas ar lielu aizrautību un degsmi kuplina ģimenes uzņēmējdarbību.
Otrs ražotājs, bez kura gardumiem es nevarēju atgriezties Latvijā, ir Maits Trinks (Mait Trink) no Tartu. Maits ir ļoti atraktīvs kungs, kas ražo dažādas zaptes, mērces un citus konservējumus ar nosaukumu Maidu Kastmed. Receptes ir gan tradicionālas, gan unikālas, apvienojot lokālas veltes ar austrumu garšaugiem un garšvielām. Savukārt Maita smaidīgā seja gluži kā labsirdīgs Ziemassvētku vecītis lūkojas pretī no katra burciņas vāka.
Talinn FoodFair ir savas tradīcijas, kas norisinās ik gadu. Tā, piemēram, arī šogad ikviens interesents varēja sniegt savu vērtējumu konkursam par labāko Ziemassvētku produktu, paralēli notika arī jauno pavāru konkursi.
Izstādē tika apbalvotas gada labākās pavārgrāmatas, gan Igaunijā izdotas, gan tulkotas. Šogad zelta godalga ēdiena meistarei un ēdiena sadaļas redaktorei Lijai Virkus (Lia Virkus), kuru man bija tas prieks satikt un personīgi iepazīt arī izstādes laikā. Savukārt labākā tulkotā kulinārijas grāmata igauņu valodā ir britu zinātnieka Dr. Stjuarta Farimonda (Stuart Farrimond) sniegums The Science of Cooking (2017.gads).
Tradicionālā vietā un izkārtojumā bija arī Igaunijas nacionālais sektors jeb Ehtne Talutoit, piedāvājot dažādus lokālus piena un gaļas produktus, brūvējumus, konservējumus un saldumus. Interesanti atzīmēt – Sāmsalā ražotajiem produktiem vienmēr ir īpaša vieta, uzsverot to lokālo izcelsmi un dabīgumu.
Apmeklējot Tallinn FoodFair jau trešo gadu pēc kārtas un ņemot vērā arī to, ka esmu piedalījusies un bijusi arī citās Baltijas (kā arī Somijas un Vācijas) pārtikas nozares izstādēs, man, protams, jau ir izveidojies savs viedoklis. Neskatoties uz savu kompaktumu, pēc Tallinn FoodFair apmeklējuma man nekad nav bijusi tāda kā tukšuma sajūta. Igauņi ar savu organizatorisko uzstādījumu, notikuma piepildījumu un programmu apzināti virzās uz priekšu, piesakot sevi kā līderi pārtikas nozares pasākumu organizēšanā un nozares tendenču atspoguļošanā Baltijas reģionā.
Vairāk fotogrāfiju no Tallinn FoodFair 2019 skait šeit!